Sommergrill, morgenyoga og lune feriestunder i juli☀️🧘♂️🍉
Kære gæst og ven af Rørvig Centret
Sommeren har for alvor sænket sin varme og ro over Rørvig, og her hos os nyder vi de helt lange, lyse aftener og den milde havbrise.
Juli måned er slow living i varmen. Du kan trække stikket, mærke den skønne natur og samles med familien om hyggelige og uformelle måltider. Vi glæder os over at kunne fylde din sommer med velvære og bevægelse og endda et par velsmagende stunder under åben himmel.
Duften af sommer:
Kom til Sommergrill hver fredag 🌟
👩🏼🍳 Der er næsten intet mere hyggeligt duften af lækre grillretter i den lune sommerluft. Og næsten apropos, tænder vi op for vores helt store Sommergrill hver fredag fra d. 26. juni til d. 7. august i år.
Men sommergrill er kun rigtigt festligt med dig, kære gæst. Så kom forbi og hjælp os med at fylde terrassen med glade ansigter og feriestemning🥳 🍽️
Vores hyggelige terrasse
Start dagen med ro:
Morgenyoga under åben himmel 🙆🏼
Kom godt fra morgenstunden og få det rigtige ben ud af sengen hver morgen på Rørvig Centret. For hvad er bedre end at strække kroppen og mærke dagens første solstråler i de smukkeste, grønne omgivelser?
Fra d. 30. juni til d. 8. august 2026 inviterer vi igen til vores populære morgenyoga tirsdag til søndag fra kl. 08.30.
I tilfælde af dårligt vejr rykker vi selvfølgelig indenfor.
Du behøver ikke tilmelde dig på forhånd. Bare mød op på dagen – og hvis du bor hos os på centret, får du selvfølgelig en rigtig god rabat på din morgenvelvære 🧘🏼
Husmandskosten
Når sommeren varmer igennem, holder vi fast i vores elskede onsdagstradition, hvor vi serverer klassisk husmandskost tilberedt med masser af kærlighed og årstidens allerbedste ingredienser 👩🏼🍳👨🏼🍳
Onsdage på Rørvig Centret er lig med afslappet nærvær, hvor vi sætter farten helt ned og nyder den gode, gedigne mad i de hyggeligste rammer.
Prisen er den, du kender:
165,- per person
for hovedretten
og
65,- per person
for desserten.
Se menu under Husmandskost
Du kan booke dit bord - og det må du hellere gøre, så vi har plads til dig.
Både sommergrill og husmandskost kan du booke på
info@rorvig-centret.dkeller telefon 59918844
🌞God Juni i Odsherred 🦋
Iflg. Odsherredkalenderen
Der sker altid noget i Odsherred. Året rundt er der liv i området, men det er selvfølgeligt med lidt ekstra understregning her i sommeren.
Musikfestivaller, landliggerkampe, revyunderholdning og meget mere. Vi har, som du nok kan se, valgt et par eksempler, som vi godt kan lide.
Vig Festival
Vi kommer ikke uden om Vig-Festival, der fylder rigtigt meget heroppe i juli.
Tag hele familien med til en af Danmarks absolut hyggeligste musikfestivaler i Vig. Her mødes generationer om fed livemusik fra den danske topscene, god mad og den helt særlige, magiske festivalstemning 🎶
Der sker
08. til 11. juli
Find billetter og mere her:
vigfestival.dk
Store scene på Vig festival
Landliggerkampen 2026
Vær med fra sidelinjen, når der fløjtes op til den traditionsrige fodbold-showkamp på Højsandet i Rørvig. Her tørner et lokalt udvalgt hold sammen med kendte landsholdslegender og landliggere til en herlig folkefest under sommersolen ⚽
Det sker
Torsdag den 16. juli
Find mere om det lige her:
visitodsherred.dk
Det lokale hold❤️ sammen med landliggerholdet ❤️
Noget til de revy-glade: Odsherred Sommerrevy
Gør dig klar til et brag af en aften med masser af grin, satire og fantastisk underholdning, når revyen fejrer sin 5-års fødselsdag. Det stærke skuespillerhold leverer masser af god energi i Odsherred Teater, som helt sikkert vil give med et stort smil på læben 🎭
Der er stadig billetter og revyen forløber fra slut juni til ind i august!
odsherredsommerrevy.dk
Odsherred Revy
Der er nok at opleve - kom til Rørvig Centret
Vi glæder os til at byde dig velkommen!
Kram fra
Team Rørvig